Ne-am calificat la Euro. Performanță pentru naționala de „tineret”

Ne-am calificat la Euro. Performanță pentru naționala de “tineret” | Evenimentul Zilei

Naționala de tineret a României s-a calificat, marți seară, la Campionatul European din 2021 ce va fi găzduit de Ungaria și Slovenia. Elevii lui Adrian Mutu au obținut biletele după ce au remizat pe teren propriu, cu Danemarca, scor 1-1. Oaspeții au deschis scorul prin N. Laursen (50 – penalty), apoi S. Hausner a fost eliminat în minutul 58. Golul egalizator i-a aparținut lui Valentin Costache, în minutul 72. Naționala de tineret s-a calificat din postura de a patra cea mai bine clasată în ierarhia ocupantelor locurilor 2.

Grupa a fost câștigată de Danemarca, 20 de puncte, România a adunat 16 puncte.Turneul final se va disputa într-o formulă fără precedent. Faza grupelor este programată în perioada 24-31 martie, iar faza eliminatorie în intervalul 31 mai…